Resultat Clubshow 2017

Den 26-27 augusti tävlades det för full på Tånga hed. Under lördagen avgjordes KM i Agility och Rallylydnad. På söndagen var det dags för utställning. Många förare ville visa upp sina duktiga hundar. Tack till alla som kom och gjorde helgen till en härlig tillställning. Och tack till alla sponsorer!

Clubshow 2017


Domare: Anne Buvik (NO)
Asp dom: Jan-Erik Ek
50 entries

 

BIS: C.I.B NLCH W’14 W’16 CW’16 NLJCH BECH LUXCH VD H-CH DCKCH SECH Qunack’s Favor Mr Moustache

BIS2: C.I.B. NLCH SECH DKCH NOCH FICH NORDCH LUXJCH CHJCH EUJW-13 Clubwinner-14 SEV -13-14-15-16 NoV-13-15-16 NORDW-16 EUW-15 DKV-14-15-16 DKJV-13 NOJV-13 SEJV-13 HELSJW-13 FIJW-13 BeneluxWinner-15 Cruftswinner-15 Qunack’s Favor Noble Noisette

 

Bäste hane - Best male 
1. C.I.B NLCH W’14 W’16 CW’16 NLJCH BECH LUXCH VDH-CH DCKCH SECH Qunack’s Favor Mr Moustache
2. SECH DKCH Trigger Just in Time
3. SE CH Vitovani's Galliano D'casingo
4. SEUCH DKUCH SV-16 Rantafejs Carnelian Av Baumia 

 

Bästa tik - Best female
1. C.I.B. NLCH SECH DKCH NOCH FICH NORDCH LUXJCH CHJCH EUJW-13 Clubwinner-14 SEV -13-14-15-16 NoV-13-15-16 NORDW-16 EUW-15 DKV-14-15-16 DKJV-13 NOJV-13 SEJV-13 HELSJW-13 FIJW-13 BeneluxWinner-15 Cruftswinner-15 Qunack’s Favor Noble Noisette
2. SECH DKCH Qunack’s Favor Joyeus Jinx
3. CAC Alea  
4. res CAC Ayarips Mooi Chanel Van Gefe

- BIS Uppfödaregrupp HP Kennel Ayarips

- BIS2 Uppfödaregrupp HP Kennel Moonhaven


Hanvalp 6-9m

1. HP Rantafejs Rolex av Yolo 


Tikvalp 4-6m

1. HP Qunack’s Favor Femme Formidable 


Tikvalp 6-9m

1. HP Ayarips Mooi Wizzla V JeTo 
2. HP Rantafejs Certina av Yolo
3. Lovemix Never Stop Lilja 
4. Lovemix Never Stop Jaffa 

Fosecos Tigu Singha  
Fosecos Tigu Sol

- BIS valp Qunack’s Favor Femme Formidable
- BIS2 valp Rantafejs Rolex av Yolo


Officiella klasser:
Hanar

Juniorklass
1. Exc. Cirtap`s Prins Julle v Minta-F 

- BIS Junior Moonhaven Amarula Van Kia  
- BIM Junior Cirtap`s Prins Julle v Minta-F 


Unghundsklass

G. Ayarips Mooi Mojje Van Gefe
G. Duckhills Dazzling Matisse of Finn

- BIS Unghund Ayarips Mooi Chanel Van Gefe


Öppenklass

1. exc ck SE CH Vitovani's Galliano D'casingo
2. exc Cairnbraid Onwaba Pondoro 
3. exc Ayarips Mooi Triton Van Jeob
4. exc Lovemix Find Me Solo

VG NJV-16 NOCH Duckhills Royal Flush of Emma  
VG Fosecos MiPe Peter Pan  


Championklass

1. exc ck C.I.B NLCH W’14 W’16 CW’16 NLJCH BECH LUXCH VDH-CH DCKCH SECH Qunack’s Favor Mr Moustache
2. Exc ck SECH DKCH Trigger Just in Time 
3. Exc ck SEUCH DKUCH SV-16 Rantafejs Carnelian Av Baumia 
4. Exc SE UCH NO UCH Cirtap's Unique Sarek van Unika-N 

VG. SE UCH Amber's Vesper v d Toetesteijn 
Exc. SE UCH DK UCH Chriskooi´s Frederik
Exc. C.I.B AGHDII RLDN SEJV-12 NORDV-15 Kamas Quicksilver  
 

Veteranklass
1. Exc SE UCH SE V-15 SE VV-15 SE VV-16 Manusias Limbo  
2. Exc C.I.B. LPI NORDCH RLDF RLDN SECH Moonhaven Terrific Maroon 

 

Tikar - Female

Juniorklass
1. Exc ck Moonhaven Amarula Van Kia
2. VG Meisje’s Prima Donna af Lady Harka

 

Unghundsklass
1. Exc ck Ayarips Mooi Chanel Van Gefe 
2. Exc SEJV-16 Cavalriina's Hope Heldora 
3. VG Lovemix Lucky Raspberry
4. VG Duckhills Dazzling Pixel of Finn Two 

VG Fosecos MiSa Isadora 

 

Öppenklass - Open class
1. Exc ck Alea  
2. Exc KBHV-16 Rantafejs Marthona Av Suvayla  
3. Exc RLDN Meisje’s Lady af Dino 
4. Exc Moonhaven Hermione Granger 

VG RLDN SEVCH Stensvassas BeMy Diva 
VG Ayarips Mooi Aqua Van Jeob 
VG Ayarips Mooi Kess v Cofje 
VG Cirtap´s Hertogin Thea V Tira-B 

 

Championklass
1. Exc ck C.I.B. NLCH SECH DKCH NOCH FICH NORDCH LUXJCH CHJCH EUJW-13 Clubwinner-14 SEV -13-14-15-16 NoV-13-15-16 NORDW-16 EUW-15 DKV-14-15-16 DKJV-13 NOJV-13 SEJV-13 HELSJW-13 FIJW-13 BeneluxWinner-15 Cruftswinner-15 Qunack’s Favor Noble Noisette
2. Exc ck: SECH DKCH Qunack’s Favor Joyeus Jinx 
3. Exc: RLDA RLDF RLDM RLDN SEUCH Moonhaven Anna Anaconda 
4. Exc: SE JV-15 SE UCH Fosecos Mipe Tingling VG. SE UCH RLDN Lovenite's Blissful Bravura

VG. AGHD1 NORD CH Trigger Just For Joy

 

Veteranklass
1. Exc: SE UCH RLDN Aotearoa 
2. Exc: SEUCH KBHV-09 KBHV V-16 Snötassens Ayla 

- BIS Veteran SE UCH SE V-15 SE VV-15 SE V

V-16 Manusias
-BIM Veteran SE UCH RLDN Aotearoa


Choice of heart

Lovemix Lucky Raspberry


Stort TACK till alla sponsorer!

Svedea 
Hugo & Celines Hundglass 
Aptuspet 
Heart of Gold Hundcenter
Real Färskfoder 
Säker Tass                                                                   
Thomas Tillström
Kennel Cirtap’s                                                             
Kennel Duckhills 
Kennel Meisjes 
Kennel Qunacks Favor
Kennel Lovemix 
Kennel Tretex
Kennel Seaweedmoon
Kennel Moonhaven 
Kennel Fosecos

 
 

KM Agility och Rally-lydnad

KM Rallylydnad 2017

 

Prispall_rally


Domare: Mona Bratt

 
1. Moonhaven Cranberry Crush "Vilda" - Anna Landström, 95 p
2. Amazing Oxo Achteraf "Oxo" - Sabina Cadier, 87 p
3. Kamas Quicksilver " Mr Spock" - Teresa Olofsson, 84 p
4. Kamas Quicksilver "Zigge" - Marie Randau, 70 p
5. Moonhaven Anna Anaconda "Aqva" - Chris Erlandsson, 68 p
6. Cirtap´s Hertogin Thea v Tira-B "Thea" - Marie Randau, 53 p
7. Amber´s Vesper V.d Toetesteijn "Vesper" - Anne-Marie Elfström, 50 p
8. Chriskooi´s Frederik "Tyko" - Katarina Bladh, 47 p
9. Trigger Just In Time, "Yoop" - Yvonne Hemmingsson, 20 p
10. Ayarip´s Mooi Kess v Cofje "Kes" - Teresa Olofsson, 18 p
 
Utom tävlan på hedervärda 81 poäng Keeshonden, Keestorpets Wish Me Love "Milli" - Per Erlandsson
 
 

KM Agility 2017

Prispall_Agility


Domare: Susanne Andersson, Vårdgårda

1. AGHD1 NORDCH Trigger Just for Joy
2. Ayarips 
3. Lovemix Lucky Raspberry
4. Ayarips Mooi Kess v Cofje

Blabarsklass

Bilder från Clubshowhelgen 2017