Clubshow 2013

Helgen 17-18 augsuti deltog 66 anmälda kooikrar på årets clubshow i Degeberga, Skåne. Domare var Wout Arxhoek, Holland. På söndagen hade vi KM i agility.

Helgens fotograf: Ingrid Melin 
Komplett album 

Valpklass 4-6 månader - Hanar

ValpklassHane 4-6  
1: Lewis HP, BIM-valp 4-6 månader
2: Leffe HP
3: Lovenites Baby Boss HP
4: Oorbellen Matt HP
Lovenites Blazing Billion HP
Trigger Just In Time HP

Valpklass 4-6 månader - Tikar

ValpklassTik 4-6
1: Oorbellen Mila HP, BIR-valp 4-6 månader, BIS-valp
2: Nilsson Johansson Lycka HP
3: Nilsson Johansson Tequila HP
4: Lovenites Blissful Bravura HP
Meisje's Lady af Dino HP
Meisje's Nelly af Dino HP
Trigger Just For Me HP

Valpklass 6-9 månader - Tikar

ValpklassTik 6-9
1: Arcanorum Incredible Inez HP, BIR-valp 6-9 månader, BIS-2 valp
2: Ivalo HP


BEST IN SHOW - VALP

 

BISvalp
BIS Oorbellen Mila
BIS-2 Arcanorum Incredible Inez

Hanar Juniorklass

HanarJunkl
1: Rantafejs Thonolan Av Ayladar Excellent, CK, BHKL:5, R-CERT, BIS-2 Junior
2: Rantafejs Peridal Av Ayladar Excellent, CK
3: Fagayas Guzten von Qazi Very Good

Hanar Unghundsklass

HanarUkl
1: Balder-Östrand Excellent, CK, BHKL:4, CERT, BIS-Unghund
2: Charlie Imandra Vom Kooikerbeis Excellent
3: Obelix Ronan Vom Wichtelhaus Very Good

Hanar Öppenklass

HanarÖkl
1: Cirtap's J-M Prins Troy van Koel Excellent, CK
2: Fagayas Banjo Von Noël Excellent, CK
3: Fagayas Ozzie Af Pixbo Excellent
4: Fagayas Zäta Af Opgats Very Good
Ayarips Mooi Chico van Ymmi Very Good


Hanar Championklass

HanarChkl

1:

SE UCh Nilsson-Johanssons Picazzo Excellent, CK, BHKL:1, BIM BIS-2
2: SE UCh Mattssons Hyalmar Excellent, CK, BHKL:2
3: Multi Ch Multi v Cirtaps Unique Peter Van Unika-K Excellent, CK, BHKL:3
4: Nord UCh Moonhaven Terrific Maroon Excellent
Nord UCh Manusias Mervin Excellent
SE UCH Mattssons Troy Excellent
SEUCh Fin UCh RLD N RLD F 
Amazing Lonseme Snappepe Achteraf
Very Good

Hanar Veteranklass

HanarVetkl
1: SE UCh Manusias Limbo Excellent, CK, BIS2-Veteran

BÄSTA HANE

Bhkl
1: SE UCh Nilsson-Johanssons Picazzo
2: SE UCh Mattssons Hyalmar
3: Multi Ch Multi v Cirtaps Unique Peter Van Unika-K
4: Balder-Östrand CERT
Rantafejs Thonolan Av Ayladar  R-CERT

Tikar Juniorklass

 

TikarJunkl
1: Rantafejs Folara Av Ayladar Excellent, CK, BTKL:2, CERT, BIS-Junior
2: Fagayas Ginni von Qazi Excellent, CK
3: Qunacks Favor Noble Noisette  Excellent, CK
4: Moonhaven Make You Feel My Love Very Good
Cirtaps Prinses Unny Van Shima-K  Very Good
Moonhaven Arwen Evenstar Very Good

Tikar Öppenklass

TikarÖkl

.

.

1: Rantafejs Jetamio Av Ayan Excellent, CK, BTKL:4, R-CERT
2: Fagayas Dusty Von Toli  Excellent, CK
3: Moonhaven Elegant Empress Excellent, CK
4: Fagayas Emera Von Opwi Excellent
Moonhaven Anna Anaconda  Excellent
Aotearoa Very Good
Cirtaps Q-K Hertogin Tosca v Wolk Very Good
Fagayas Ellie Von Opwi Very Good
Lovenites Preciousangel Very Good
Moonhaven Dreaming of You Very Good
Moonhaven Eastern Avenue Very Good
Moonhaven Excellent Maroon  Very Good
Moonhaven Fabulous Maroon Very Good
Moonhaven Watch My Dance Very Good
Stall Fagervallens Harriet  Very Good
Trigger K Malou Very Good
Änglahedens Sweet Malva Very Good
Moonhaven Northern Star Good

Tikar Championklass

TikarChkl
1:
 
Nord UCh Nv-12 RLDN RLDF 
Cirtaps Prinses Emma van Wirre-E
Excellent, CK, BTKL:1, BIR BIS
2: SE UCH KBH-09 Snötassens Ayla Excellent, CK
3: Multi Ch Moonhaven Lay All Your Love On Me Excellent
4: Int Nord EE Ch Bullbenz Kooi Uma Geri Excellent
SEUCh Moonhaven Feel The Passion Excellent


Tikar Veteranklass

TikarVetkl
1:
 
Se uch No uch Dk uch SV-05 NV-06 NORDV-07 
Cirtaps J-G Prinses Leopoldina
Excellent, CK, BTKL:3, BIS-Veteran
2: SEUCH Tretex Havanna Excellent


BÄSTA TIK

Btkl
1:
 
Nord UCh Nv-12 RLDN RLDF 
Cirtaps Prinses Emma van Wirre-E
2: Rantafejs Folara Av Ayladar CERT
3:
 
Se uch No uch Dk uch SV-05 NV-06 NORDV-07 
Cirtaps J-G Prinses Leopoldina
4: Rantafejs Jetamio Av Ayan R-CERT



BEST IN SHOW - BIR/BIM

BIS
BIR: Nord UCh Nv-12 RLDN RLDF Cirtaps Prinses Emma van Wirre-E
BIM: SE UCh Nilsson-Johanssons Picazzo


BEST IN SHOW - JUNIOR

 

BIS-Junior
1:Rantafejs Folara Av Ayladar
2:Rantafejs Thonolan Av Ayladar

BEST IN SHOW - UNGHUND

BIS-Unghund
1: Balder-Östrand

BEST IN SHOW - VETERAN

BIS-Veteran
1: Se uch No uch Dk uch SV-05 NV-06 NORDV-07 Cirtaps J-G Prinses Leopoldina
2: E UCh Manusias Limbo


BEST IN SHOW - AVELSGRUPP


BIS-Avel
1: SE UCH KBH-09 Snötassens Ayla HP
2: Se uch No uch Dk uch SV-05 NV-06 NORDV-07 
Cirtaps J-G Prinses Leopoldina
HP


BEST IN SHOW - UPPFÖDARGRUPP


BIS-Uppf
1: Rantafejs, Eva Torffvit HP
2: Moonhaven, Katarina Bladh HP
3: Cirtaps, Birgitta Lindblad HP
4: Fagayas, Katarina Hall HP


Barn med hund

BarnMedHund
1: Nea med Oxo
2: Elin med Micra
3: Simon med Troy

4:

Matilda med Chico

Agility KM

Agility

KM-vinnare Fagayas Vega Av Pixbo (till höger)