Clubshow 17 augusti 2019

TACK till alla som kom och deltog på Svenska Kooikerhondjeklubbens årliga Club Show och klubbmästerskap i Degeberga. 

68698943_368362053860868_7663150721914634240_n
Fotograf: Tommy Eriksson

Resultat Clubshow 2019

CLUB SHOW (officiell nationell utställning med CAC)


Domare: Sjoerd Jobse, Sverige

60 anmälda hundar

 

* Best in Show - SE UCH SE V-16 Rantafejs Carnelian Av Baumia
  BIS 2 - SE UCH DK UCH SE JV-17 NO JV-17 Rantafejs Certina Av Yolo

Bästa hane

1. SE UCH SE V-16 Rantafejs Carnelian av Baumia
2. Wildas Frisco (Certifikat)
3. SE UCH DK UCH NO UCH EE CH SE V-17 RLD N Chriskooi´s Frederik
4. Duckhills Joy Jingle Of Rudi (Reserv certifikat)

Bästa tik

1. SE UCH DK UCH SE JV-17 NO JV-17 Rantafejs Certina Av Yolo
2. C.I.B NORD UCH FI CH NL CH LUX JCH CH JCH WW-17 SE V-17 NO V-16 NORD V-16 NO V-16  SE V-16 EUW-15 DK V-15 NO V-15 BENELUX W-15 DK V-14 SE V-14 EUJW-13 SE V-13 DK JV-13 NO V-13 NO JV-13 FI JV-13 SE JV-13 Quanack´s Favor Noble Noisette
3. NORD JV-18 SE JV-18 Joykooi Amber (Certifikat)
4. Wildas Pepsi Cola (Reserv certifikat)

* BIS valp - Ayarips Mooi En-Sam V Jeti

* BIS 1 Junior - Duckhills Joy Jingle of Rudi
  BIS 2 Junior - Ayarips Mooi Karma V Zenit


* BIS 1 unghund - NORD JV-18 SE JV-18 Joykooi Amber
  BIS 2 unghund - SE V-18 SE JV- 18 Duckhills Dancing Nikon With Emmi


* BIS 1 veteran - SE UCH RLD N, F, A & M Moonhaven Anna Anaconda
  BIS 2 veteran - C.I.B Nord UCH SE UCH LPI RLD N & F Moonhaven Terrific Maroon

* Choice of the heart (domarens pris) - Wildas Frisco

 

Uppfödarklass

1. HP - Rantafejs
2. HP - Wildas
3. HP - Duckhills
4. HP - Ayarips

 

 Valpklass 4-6 månader, hanar

1. HP - Ayarips Mooi En-Sam V Jeti
2. HP - Skebo Åängen Zero Av Mitzgo

Valpklass 4-6 månader, tikar

1. Baily-Juna von der Lechtaweise

Juniorklass hanar

1. Exc  CK - Duckhills Joy Jingle of Rudi
2. Exc - Rantafejs Zaniel Av Loville
3. Exc - Okley Du Triskel Des Elfes
4. Exc - Fosecos Tije Lexus

Very Good - Moonhaven Criolls Truffle
Very Good - Moonhaven Saffron Jupiter

Unghundsklass hanar

1. Exc CK - SE V-18 SE JV- 18 Duckhills Dancing Nikon With Emmi

Öppen klass hanar

1. Exc CK - Wildas Frisco
2. Exc CK - Mattssons Elic Harry
3. Exc - Ayarips Mooi Kero Van Jeto
4. Exc - RLD N RLD F Ayarips Mooi Mojje Van Gefe

Exc - SE JV-16 RLD N RLD F RLD A Axols Nemo Von Feax
Very Good - Meisje´s Arnaldo Af Lady Harka
Very Good - RLD N Rantafejs Bellis Av Flovi
Very Good - Wildas Cola Light

Championklass hanar

1. Exc CK - SE UCH SE V-16 Rantafejs Carnelian Av Baumia
2. Exc CK - SE UCH DK UCH NO UCH EE CH SE V-17 Chriskooi´s Frederik
3. Exc CK - SE UCH AT CH CZ CH SL CH VDH CH Dave-Jasco Von Der Riednelke
4. Exc CK - NORD UCH SE V-19 Cirtap´s Unique Sarek Van Unika-N

Exc - SE UCH Amber´s Vesper v.d Toetesteijn
Exc - SE UCH SE JV-17 Fosecos Tigu Kilkenny
Exc - SE UCH RLD F Moonhaven Vanilla Garland

Veteranklass hanar

1. Exc CK - C.I.B NORD UCH SE UCH LPI RLD N RLD F Moonhaven Terrific Maroon

 

Juniorklass tikar

1. Exc CK - Ayarips Mooi Karma V Zenit
2. Exc CK - Joyce Z Plouznicke Staje
3. Exc - Duckhills Joy Silke Of Rudi
4. Exc - Ayarips Mooi Soleil V Zenit

Very Good - Nattrajen Aida

Unghundsklass tikar

1. Exc CK - NORD JV-18 SE JV-18 Joykooi Amber
2. Exc - SE V-19 SE JV-19 Joykooi Kristall
3. Exc - Fagayas Shillaya Nesjacdotter
4. Exc - Waterkooik Miranda Bailey

Very Good - Ayarips Mooi Vira V Agui

Öppen klass tikar

1. Exc CK - Wildas Pepsi Cola
2. Exc CK - Ayarips Mooi Chanel Van Gefe
3. Exc - Rantafejs Lunaria Av Flovin
4. Exc - Ayarips Mooi Fenja V Moja

Exc - Ayarips Mooi Smilla V Moja
Very Good - Ayarips Mooi Tizzla V Trife
Very Good - Ayarips Mooi Aqua Van Jeob
Very Good - Cirtap´s Hertogin Thea V Tira-B
Very Good - RLD N Meisje´s Prima Donna Af Lady Harka

 Championklass tikar

1. Exc CK - SE UCH DK UCH SE JV-17 NO JV-17 Rantafejs Certina Av Yolo
2. Exc CK - C.I.B NORD UCH FI CH NL CH LUX JCH CH JCH WW-17 SE V-17 NO V-16 NORD V-16 NO V-16  SE V-16 EUW-15 DK V-15 NO V-15 BENELUX W-15 DK V-14 SE V-14 EUJW-13 SE V-13 DK JV-13 NO V-13 NO JV-13 FI JV-13 SE JV-13 Quanack´s Favor Noble Noisette
3. Exc  CK - SE UCH AGHDI RLD N RLD F Moonhaven Arwen Evenstar
4- Exc CK - SE UCH RLD N Moonhaven Amarula Van Kia

Exc - NORD UCH Ayarips Mooi Mira van Gefe

Veteranklass tikar

1. Exc CK - SE UCH RLD N RLD F RLD A RLD M Moonhaven ANna Anaconda
2. Exc CK - SE VCH RLD N Stenvassas Bemy Diva

Fotoalbum

cs19 7
dahlia 2
cs19 95
cs19 94
cs19 91
cs19 88
cs19 86
cs19 84
cs19 79
cs19 78
cs19 77
cs19 76
cs19 75
cs19 72
cs19 70
cs19 69 silke
cs19 67 silke
cs19 66 silke
cs19 65
cs19 64
cs19 63
cs19 61
skooi styrelse
cs19 60
cs19 59
cs19 57
cs19 54
cs19 52
cs19 51
cs19 49
cs19 48
cs19 47
cs19 45
cs19 43
cs19 42
cs19 41
cs19 33
cs19 32
cs19 31
cs19 30
cs19 28
cs19 27
cs19 26 epic
cs19 23
cs19 21
cs19 20
cs19 19
cs19 17
cs19 16
cs19 13
cs19 12
cs19 10
cs19 9
cs19 8
cs19 5
cs19 4
cs19 3
cs19 2
cs19 1
aptus sponsor CS SKooi

Bildspel Foto Tommy Eriksson

SPONSORER

Listan på sponsorer till prisbordet på Clubshow och KM börjar ta form. Vill du också vara med och skänka något till prisbordet? Hör av dig till Maria Honak på mail: maria@ajjm.se

 

PrimaDog

Alac

AptusPet

Zonovas hundtävlingsservice

SäkerTass

Real Hundfoder

AlgGuttens hundmat

Nutrolin

Svedea

Radars rullar

Silver Kari

Margareta Bertmark

Kennel Ayarips

Kennel Cirtap's

Kennel Duckhills

Kennel Joykooi

Kennel Fosecos

Kennel Moonhaven

Kennel Meisje´s

Kennel Mattsons

Kennel Miltassias

Kennel Seaweedmoon

Kennel Zonova´s

Ulrika Westman

Placeringsbilder Clubshow 2019

BIS
BH1-4
BTK1-4coll
Bis puppy 1
BIS junior
BIS Unghund
BIS Veteran
Bäst junior han
junior han
UHK han 1
ÖKH collage
ÖKH 1
ÖKH 2
ÖKH 3 4
CHKH coll
VKH 1
BH coll
Juniortik 1-4
UHK tik 1-4
ÖKTcoll
CHKT1-4
VKT1-2
BT1-4
sjoerd KM
choice of the heart
Jennifer Årets Kooiker
CHKH 1
CHKH 2
CHKH 3
CHKH 4
BIS3
BIS puppy